Korzyści zdrowotne granatu Skomentuj

Granat od czasów starożytnych był wysoko ceniony ze względu na wiele zastosowań.

Jego sok był używany jako tonik do zabijania pasożytów. Kwiaty dawały czerwony barwnik, a skórki używano do barwienia skóry. Pestki granatu są bogate w przeciwutleniacze,  błonnik, kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. 

 

Oto powody, dla których warto wypróbować granat:

 

Sok z granatu jest najzdrowszym ze wszystkich soków owocowych

Badanie z 2000 roku opublikowane w Journal of Agriculture and Chemistry uznało sok z granatów za najzdrowszy ze wszystkich soków owocowych pod względem właściwości przeciwutleniających i całkowitej zawartości polifenoli.

Tymi właściwościami przewyższa czerwone wino, sok winogronowy, jagodowy, z czarnej wiśni, z acai, żurawinowy, pomarańczowy, herbatę i sok jabłkowy.


Granat zapobiega rozwojowi raka

Badanie opublikowane w styczniu 2017 r. w Molecules wykazało, że granat zawiera naturalnie występujące związki, które posiadają naukowo potwierdzone właściwości zapobiegania i leczenia kilku rodzajów raka .

Gdy wysoce agresywne komórki raka prostaty potraktowano sokiem z granatów, ich wzrost został zatrzymany i rozpoczęła się apoptoza (śmierć komórek). Autorzy badania zauważyli, że sok z granatów może zmniejszać ryzyko raka płuc ze względu na jego wpływ na złośliwe komórki nowotworowe.


Granat wspiera zdrowie układu krążenia

Według badania z 2013 roku opublikowanego w Rambam Maimonides Medical Journal , granat jest bogaty w polifenole, które udrożniają naczynia krwionośne.

 

Stwierdzono, że spożywanie soku z granatów spowodowało 30-procentowe zmniejszenie stopnia gromadzenia się płytki miażdżycowej w tętnicach.

 

Ponadto olej z pestek granatu pomaga obniżyć poziom trójglicerydów we krwi i równoważy poziom lipoprotein o dużej gęstości (znanych jako dobry cholesterol).

 

Granat wspomaga zdrowie układu moczowego

Badanie z 2014 roku opublikowane w Urolithiasis wykazało, że ekstrakt z granatu może pomóc zmniejszyć tworzenie się kamieni nerkowych i kryształów kwasu moczowego w drogach moczowych.

Naukowcy podawali dorosłym w wieku od 18 do 70 lat, u których wystąpiła nawracająca kamica nerkowa, 1000 miligramów ekstraktu z granatu przez 90 dni. Odkryli, że ekstrakt z granatu hamował mechanizm powstawania kamieni nerkowych, co przypisywano działaniu przeciwutleniającemu tego owocu.


Podsumowując:  granat posiada kluczowe składniki odżywcze i przeciwutleniacze, które zapewniają najwyższy poziom zdrowia i chronią przed chorobami.

Źródło:

foodscience.news

>>ZOBACZ SKLEP>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *