Zaskakujące zalety pomarańczy Skomentuj

Istnieją dowody na to, że owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, mogą skutecznie działać przeciwko czynnikom wywołującym choroby serca. 

Pomarańcze są nie tylko bogate w błonnik pokarmowy i witaminę C, ale zawierają związki przeciwutleniające znane jako flawonoidy. 

Okazuje się, że jeden z tych flawonidów – hesperydyna – jest wyjątkowo korzystna we wspieraniu zdrowia serca.

 

Tajemnica skuteczności hesperydyny

 

Hesperydyna stanowi 90 procent flawononów znajdujących się w pomarańczach.

Hesperydyna reguluje nadmierny poziomu tłuszczów we krwi, związany z zespołem metabolicznym – głównym ryzykiem miażdżycy. 

Ponadto, znajdujący się w pomarańczach potas wspomaga pracę serca, rozszerzając i rozluźniając naczynia krwionośne i obniżając w ten sposób ciśnienie krwi. Dodatkowo  pomarańcze ułatwiają utrzymanie prawidłowej wagi, co korzystnie wpływa na serce.

 W badaniu na zwierzętach przeprowadzonym przez naukowców z Universidad Estadad Paulista miesiąc suplementacji flawononami wykazało korzyści zdrowotne w połączeniu z dietą wysokotłuszczą, zmniejszając zarówno uszkodzenie wątroby, jak i poziom glukozy we krwi oraz drastycznie ograniczając  ryzyko chorób serca. 

W niedawnym przeglądzie opublikowanym w czasopiśmie Nutrients autorzy podkreślili, że hesperydyna ma działanie obniżające poziom cukru we krwi, zapobiega otyłości i obniża poziom cholesterolu.

 

Pomarańcze zawierają szereg prozdrowotnych składników odżywczych:

 

  • przeciętna pomarańcza zawiera 3 gramy błonnika pokarmowego, który, jak wykazano, pomaga zmniejszyć zatykający tętnice cholesterol LDL, związany z miażdżycą tętnic. 

  • pojedyncza pomarańcza dostarcza 82 mg przeciwutleniającej witaminy C, niezbędnej do produkcji kolagenu budującego elastyczne, zdrowe tętnice oraz 60 mg wapnia, minerału niezbędnego dla zdrowia kości. 

  • hesperydyna wspomaga wzrost pożytecznych bakterii – takich jak Lactobacillus i Bifidobacterium – jednocześnie aktywnie hamując bakterie chorobotwórcze, takie jak E. coli, P. gingivalis (mikroorganizm odpowiedzialny za próchnicę zębów) i S. aureus.

  • pomarańcza zawiera ok. 35 mg kwasu foliowego, pomaga zapobiegać udarom oraz przeciwutleniacz beta-karoten, który pomaga neutralizować wolne rodniki, powodujące uszkodzenia oksydacyjne i wiele chorób. 

  • wreszcie, każda pomarańcza dostarcza około pół szklanki wody, zatem jest nawilżającym owocem.

 

Podsumowując: kiedy jesz pomarańczę, w twoim organizmie dzieją się bardzo dobre rzeczy!

 

Źródło:

naturalheath365.com

>>ZOBACZ SKLEP>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *