Słońce to drogocenna witamina D! Skomentuj

Chcesz być zdrowy? Opalaj się codziennie. Ludzie, którzy unikają słońca żyją krócej, niż ci którzy opalają się codziennie. Nauka wywraca obiegowe poglądy na temat wpływu słońca na nasze zdrowie!

Od wielu lat bezpodstawnie propaguje się unikanie słońca i stosowanie kremów blokujących promieniowanie słoneczne. Najmocniejszym argumentem jest straszenie ludzi rakiem skóry – czerniakiem. Tymczasem najlepszym sposobem na uniknięcie raka skóry – i nie tylko – jest… opalanie się!

Dowodem na to jest jedno z najbardziej kompleksowych badań naukowych dotyczących promieniowania słonecznego, jakie dotąd wykonano. Przeprowadzili je szwedzcy naukowcy z Karolinska Institute. Wyniki badań zostały opublikowane w The Journal of Internal Medicine.

Badania trwały aż 20 lat i objęły prawie 30 000 kobiet. Wykazały, że osoby, które unikają słońca są bardziej narażone na zachorowanie na… czerniaka. Są też dwa razy bardziej narażone na ryzyko zgonu z powodu innych chorób, w tym nowotworów.

Witamina D – tajemnica zdrowia

Słońce jest dla nas podstawowym źródłem witaminy D. Jej brak może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, stwardnienie rozsiane, gruźlica, krzywica i nowotwory: piersi, prostaty, czy jelita. Najnowsze badania dowodzą wręcz, że odpowiedni poziom witaminy D w organizmie ma kluczowy wpływ na odporność naszego organizmu i jest czynnikiem decydującym o zdrowiu.

Prawie całe nasze zapotrzebowanie na witaminę D uzyskujemy w procesie jej biosyntezy w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Jednak nie cały zakres słonecznego promieniowania UV jest zdrowy.

Promieniowanie UV-B i witamina D

Spośród trzech zakresów promieniowania UV emitowanego przez słońce: UV-A, UV-B i UV-C tylko UV-B powoduje wytwarzanie witaminy D. Najwięcej zdrowego UV-B dociera do nas w samo południe! To o tej porze dnia promienie słoneczne przebijają się przez najcieńszą warstwę atmosfery. Wtedy wystarczy na kilka – maksimum 15 – minut wystawić się na słońce i uruchomić w ten sposób produkcję witaminy D. Wskazane jest też, aby przez co najmniej kilka godzin po opalaniu nie spłukiwać skóry wodą, by wydłużyć proces wchłaniania witaminy D. Czyli – najpierw kąpiel w wodzie, a dopiero potem kąpiel słoneczna, rzecz jasna bez żadnych kremów.

Jednak prawidłowe przyswajanie witaminy D wymaga obecności w organizmie dodatkowo witaminy K2. Z kolei naturalna witamina K2 znajduje się w takich produktach jak: dojrzałe sery i twarogi, jogurty, kefiry, kapusta kiszona, szpinak czy rukola. W nieco mniejszych ilościach witamina K2 znajduje się w mięsach i żółtkach jaj (które dodatkowo zawierają też witaminę D).

Witamina D zimą

W okresie jesienno-zimowym nie mamy szans na pozyskiwanie witaminy D dzięki promieniom słonecznym. Pozostaje nam suplementacja lub jeszcze lepsza metoda – naświetlanie skóry specjalnymi lampami. Muszą być one wyposażone w żarówkę emitującą promieniowanie UV-B. Najbardziej efektywną długością fali świetlnej takiej żarówki jest zakres 295–315 nm. Urządzenie jest proste i kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych. Wystarczy zainstalować w łazience i używać kilka minut dziennie.

Pełny raport z badań: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/joim.12251/full

>> Witaminy i minerały sklep

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *