Jak optymalnie łączyć witaminy? Skomentuj

Wszyscy wiemy, że powinniśmy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość witamin. Zobacz jak optymalnie komponować witaminy.

Warto wiedzieć, że łączenie pewnych składników odżywczych może utrudniać ich wchłanianie. Inne z kolei produkty powodują, że witaminy wchłaniane są przez nasz organizm kilka razy skuteczniej!

Oto cztery najważniejsze kombinacje witamin i produktów spożywczych, które będą chronić Cię przed chorobami i będą świetnym impulsem dla Twojego zdrowia:

 

Witamina E w połączeniu z sezamem

 

Witamina E powstaje tylko w roślinach. Najlepszym jej naturalnym źródłem są całe ziarna zbóż, olej słonecznikowy (tłoczony na zimno), migdały, orzechy, szpinak, czosnek oraz kapusta.

 

Witamina E działa ona jako środek przeciwzapalny i przeciwutleniający, stanowi doskonałą ochronę przed chorobami sercowo-naczyniowymi i przed starzeniem. Jedynym problemem jest to, że jeden z ważnych jej składników tokotrienole, znakomite antyoksydanty, są trudno przyswajalne. Wykazano, że jedzenie nasion sezamu poprawia absorpcję tokotrienoli aż o 500%!

 

Witamina K plus witamina D

 

Doskonałym źródłem witaminy K są świeże, zielone warzywa, zioła, papryka i pieprz cayenne, mleko i produkty mleczne. Natomiast witamina D występuje obficie w rybach (śledzie, sardynki, makrele), wątrobie, jajach, maśle, mleku, szpinaku. Przede wszystkim powstaje ona w skórze pod wpływem światła słonecznego.

 

Łączenie ze sobą witaminy K i D daje wspaniałą ochronę przed chorobą zwyrodnieniową stawów i osteoporozą. Witamina D pomaga organizmowi wchłaniać wapń, który wzmacnia kości. Natomiast witamina K wspomaga równomierne dostarczanie wapnia do całego organizmu.

 

Witamina C i żelazo

 

Niedobór żelaza jest zjawiskiem powszechnym. Największe ilości żelaza znajdują się w żółtkach jaj, warzywach, orzechach, nasionach, mięsie, drobiu.

Żelazo jest podstawowym składnikiem hemoglobiny, dostarczającej tlen do organizmu. Jego niedobór powoduje anemię.  Problem w tym, że ludzki organizm wchłania zaledwie około 10% żelaza zawartego w produktach spożywczych.

 

Dlatego należy wykluczać produkty utrudniające wchłanianie żelaza (np. kawę, czy herbatę), ale też spożywać takie, które zwiększają to wchłanianie. Najlepsza do tego jest witamina C.

Najlepsze źródła witaminy C to warzywa i owoce. W szczególności: pomidory, nać pietruszki, ziemniaki, kiszona kapusta, papryka. Z kolei z owoców najlepsze źródła witaminy C to czarne porzeczki, truskawki, aronia.

 

Witamina B12 i czarny pieprz

 

Doskonałym dodatkiem, zwiększającym wchłanianie witaminy B12 jest czarny pieprz. Dzieje się to za sprawą jago składnika – piperyny. Wzmaga ona wydzielanie soków trawiennych, poprawia wchłanianie białka i wielu witamin, w tym witaminy B12. Jest też świetnym środkiem w terapiach odchudzających.

 

>ZOBACZ SKLEP>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *