Epidemia otyłości w USA rozpoczęła się w latach 70-tych. Wprowadzono wtedy zalecenia żywieniowe, zgodnie z którymi Amerykanie mieli zwiększyć spożycie węglowodanów do 60% i ograniczyć tłuszcz do maksimum 30%.
Walka z tłuszczem w diecie i promowanie węglowodanów doprowadziły do tego, że dzisiaj już prawie 30% Amerykanów to ludzie otyli.
W ostatnich kilkunastu latach opublikowano 23 poważne prace naukowe dowodzące, że dieta niskowęglowodanowa powoduje utratę wagi, poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i zapobiega chorobom cywilizacyjnym.
Dieta niskowęglowodanowa i utrata wagi
![]() |
Badania opublikowane w New England Journal of Medicine dowiodły, że osoby, które znacznie zmniejszają spożycie węglowodanów tracą wagę szybciej niż te, które restrykcyjnie przestrzegają diety niskotłuszczowej.Do podobnych rezultatów doszli naukowcy, którzy opublikowali wyniki swoich badań w The Journal of Pediatrics. 6 miesięczne badania grupy otyłych nastolatków wykazały u nich „spadek wagi bez negatywnych skutków dla profilu lipidowego”, czyli poziomu HDL, LDL i trójglicerydów we krwi.Dzieje się tak dlatego, że ograniczanie węglowodanów powoduje wzrost spożycia białek i tłuszczu. A to prowadzi do zmniejszenia apetytu. Z kolei węglowodany podnoszą poziom cukru we krwi, powodując poczucie głodu i większe spożycie kalorii. |
Dieta niskowęglowodanowa i układ krążenia
Badania opublikowane w Journal of Nutrition wykazały, że ograniczenie spożycia węglowodanów może zmniejszyć ryzyko miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca u dorosłych mężczyzn.
Inne badania, opublikowane w New England Journal of Medicine, wykazały, że u osób będących na diecie niskowęglowodanowej wzrasta poziom „dobrego” HDL i spada poziom tróglicerydów. Wzrost HDL wynika ze zwiększonego udziału w diecie tłuszczów. Z kolei wysoki poziom HDL i niski poziom trójglicerydów są czynnikami, które minimalizują ryzyko powstawania chorób serca.
Długoterminowe badania wykazują ponadto, że dieta niskowęglowodanowa zmniejsza ryzyko cukrzycy i nadciśnienia.
Dieta niskowęglowodanowa, czyli czego unikać
![]() |
Węglowodany to cukry, a te – w dużym uproszczeniu – można podzielić na proste i złożone. Chodzi o eliminację z diety przede wszystkim węglowodanów/cukrów prostych.Należy zatem unikać nie tylko zwykłego cukru i innych jego zamienników, ale też wszelkich produktów wykonanych z rafinowanej mąki, pszenicy i innych zbóż, czyli: pieczywa, bułek, makaronów, płatków śniadaniowych i wyrobów cukierniczych.Do odstawienia są też napoje, słodzone jogurty, desery, tłuszcze trans (margaryna) i żywność przetworzona.Wydaje się, że jest to dieta dość restrykcyjna bo oznacza życie bez pieczywa i produktów przetworzonych. |
![]() |
Jednocześnie dozwolone produkty to: wszystkie rodzaje mięsa, wędliny, ryby, jaja, warzywa, zdrowe oleje (np. kokosowy) i tłuszcze zwierzęce, produkty mleczne o wysokiej zawartości tłuszczu, sery, śmietany, twarogi, orzechy, nasiona.Węglowodanów nie należy odstawiać całkowicie. Przyjmuje się, że w diecie niskowęglowodanowej dzienna dawka węglowodanów dla dorosłego człowieka powinna być na poziomie 50-70 gramów dziennie (w zależności od wagi ciała).Dla przykładu: półlitrowa butelka coca-coli to już ok. 50 gramów cukru… |