Niebezpieczna fruktoza Skomentuj

Naukowcy odkryli, że fruktoza wywołuje niekontrolowany rozrost mięśnia sercowego, co w konsekwencji może doprowadzić do śmiertelnej niewydolności serca. To nie jedyny, ale kolejny powód do unikania syropu glukozowo-fruktozowego i cukru. Gdzie znajduje się fruktoza i jak jej unikać?

 

Zarówno cukier jak i syrop glukozowo-fruktozowy zawierają podobną ilość fruktozy – po około 50%. Jednak syrop glukozowo-fruktozowy uzyskuje się w wyniku obróbki chemicznej, co powoduje, że znajdująca się w nim fruktoza występuje w postaci oddzielnych cząsteczek, a nie związanych z glukozą, jak w zwykłym cukrze. To dlatego syrop glukozowo-fruktozowy ma tak złą sławę.

 

Gdzie chowa się fruktoza?

 

Masowe dodawanie syropu glukozowo-fruktozowego  do wszelkiego rodzaju przetworzonej żywności, słodyczy i napojów wiąże się z epidemią otyłości, bowiem wątroba bardzo łatwo przetwarza fruktozę w tłuszcz. Nadmiar fruktozy powoduje też nadciśnienie tętnicze, stłuszczenia wątroby i insulinooporność.

Naukowcy z Institute for Molecular Health Sciences z Zurychu odkryli kolejne, jeszcze większe, zagrożenie dla zdrowia i życia związane z nadmiernym spożyciem fruktozy. Wyniki ich badań  opublikowało pismo Nature.

Naukowcy ustalili, że nadmiar fruktozy powoduje wzrost ciśnienia krwi. Wysokie ciśnienie krwi powoduje wzrost zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen i energię. W tym momencie uruchamiany jest specyficzny proces metabolizmu fruktozy, która dla serca staje się alternatywnym źródłem energii. W jego efekcie dochodzi do przerostu mięśnia sercowego i w konsekwencji – do niewydolności serca.

Fruktoza jest wszędzie

O szkodliwości cukru wie już prawie każdy. Natomiast fruktoza kojarzy się raczej z owocami. Ale w owocach fruktoza występuje w towarzystwie błonnika i witamin, zatem owoce, w rozsądnych ilościach, są bezpieczne. Ludzie powinni jednak unikać zbyt słodkich napojów, soków owocowych i żywności przetworzonej, do których fruktoza, w postaci syropu glukozowo-fruktozowego, dodawana jest jako wzmacniacz smaku.

Ten niebezpieczny dla zdrowia syrop można znaleźć w musztardzie, ketchupie, jogurtach „owocowych”, sosach, wędlinach, pieczywie i wielu innych potrawach. Nie pozostaje nic innego, tylko dokładnie studiować drobnym maczkiem zadrukowane etykiety produktów „spożywczych”.

 

Źródło:

nature.com

>>ZOBACZ SKLEP>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *