Spośród warzyw kapustnych, takich jak kalafior, kapusta, czy brukselka, brokuły mają najlepsze właściwości przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Teraz naukowcy odkryli, że są też znakomitym remedium na problemy z nieszczelnym jelitem.
Zespół nieszczelnego jelita powstaje w wyniku stanów zapalnych śluzówki jelita cienkiego. Po jakimś czasie dochodzi do naruszenia ścianek jelita cienkiego, w wyniku czego stają się one nieszczelne. To powoduje przenikanie wirusów, bakterii, grzybów, pasożytów oraz toksyn bezpośrednio do krwiobiegu. W konsekwencji prowadzi to do groźnych chorób, w tym nowotworów, czy choroby Leśniowskiego-Crohna.
Nie ma lekarstwa na zespół nieszczelnego jelita. Podstawowym sposobem jest przywrócenie właściwego stanu błony śluzowej jelita. Można to osiągnąć poprzez odpowiednią dietę i stosowanie probiotyków, ale jest to proces trudny i długotrwały.
Brokuły – prezent od natury
Dobroczynny wpływ warzyw kapustnych na funkcjonowanie jelit znany był od dawna. Teraz naukowcy odkryli, że w walce z nieszczelnym jelitem najskuteczniejsze są brokuły.Badanie przeprowadzono w Penn State University w roku 2017. Wykazało ono, że znajdujące się w brokułach związki organiczne – glukozynolany indolowe, mają wysoką zdolność aktywowania receptorów węglowodorowych, znajdujących się w wyściółce jelit.W efekcie nie tylko pomagają w równoważeniu flory bakteryjnej jelit, ale nawet wzmacniają ich zniszczoną wyściółkę, hamując jednocześnie stany zapalne.Skuteczna dzienna dawka to około 3 filiżanek brokułów. Nie powinny one być gotowane, tylko lekko parzone z odrobiną masła organicznego. W taki sam sposób można korzystać z właściwości innych warzyw kapustnych. |
Oto lista wszystkich warzyw z rodziny kapustnych, które można spożywać jako surowe lub parzone, o podobnych właściwościach jak brokuły:
-
Brukselka
-
Kapusta – kiszona, zielona, pekińska, włoska, czerwona
-
Kalafior
-
Kalarepa
-
Rzodkiew
-
Rukola (świetny dodatek do sałatek)
-
Rukiew wodna (do sałatek)
-
Gorczyca
Źródła: