Gwałtownie rozprzestrzeniający się wśród kobiet rak piersi może być spowodowany niskim poziomem melatoniny w organizmie. Produkcja melatoniny spada, gdy zbyt długo jesteśmy wystawieni na sztuczne źródła światła.
Melatonina – określana czasem jako hormon długowieczności – jest naturalnie produkowana przez szyszynkę w mózgu. Pobudza odporność organizmu, reguluje pracę naszego zegara biologicznego, w tym fazy snu i czuwania.
![]() |
Wytwarzanie melatoniny jest stymulowane przez ciemność i hamowane przez światło. Stąd długa ekspozycja na sztuczne źródła światła, w tym pracujące gadżety elektroniczne, ekrany komputerów, czy praca na zmiany, mogą powodować ograniczenie wytwarzania melatoniny.
Podobnie destrukcyjny wpływ na poziom melatoniny w organizmie ma używanie niektórych leków antydepresyjnych oraz zatruwanie organizmu związkami fluoru, znajdującymi się np. w paście do zębów lub w wodzie. |
Badania przeprowadzone przez wielu naukowców, w tym w instytutach w Detroit i Sao Paulo, opublikowane w czasopiśmie PLoS One sugerują, że melatonina może hamować wzrost guza i produkcji komórek nowotworowych. Może też blokować powstawanie, zasilających nowotwór sutka, naczyń krwionośnych.
Naukowcy zastrzegają się jednak, że więcej wniosków można będzie wyciągnąć po przeprowadzeniu szczegółowych badań klinicznych.
Źródło:
journals.plos.org/plosone/