Tarczyca bajkalska to zioło znane w Chinach już od ponad 2000 lat. Najnowsze badania wykazują, że jest to zioło, które doskonale wpływa na wiele schorzeń i jest unikalnym źródłem zdrowia, przedłużającym życie. To sprawia, że tarczyca bajkalska uzyskała określenie zioła długowieczności.
Tarczyca bajkalska to bylina występująca we wschodniej Rosji, w Mongolii i Chinach. Medycyna chińska od tysięcy lat wykorzystywała tarczycę do celów leczniczych w wielu schorzeniach.
Surowcem leczniczym jest korzeń tarczycy. Po jego rozdrobnieniu i ekstrakcji uzyskuje się substancję bogatą we flawony, w tym – najlepiej znaną i najczęściej stosowaną – bajkalinę. |
Dlaczego tarczyca bajkalska zyskała miano zioła długowieczności?
Za proces starzenia się naszych komórek odpowiada enzym zwany telomerazą. To ona wpływa na długość telomerów, chroniących nasze DNA. Im telomery są dłuższe, tym dłużej żyją nasze komórki i tym dłuższe mamy życie.
Okazuje się, że zawarte w tarczycy bajkalskiej związki – bajkalina i wogonina – powodują aktywację enzymu – telomerazy. A to wpływa na wydłużanie telomerów nawet do 10%. To dlatego tarczyca bajkalska nazywana jest ziołem długowieczności.
Ale to nie jest jedyna korzyść ze stosowania tarczycy bajkalskiej. Tarczyca działa też przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo – szczególnie w przypadku zakażenia organizmu Candida albicans.
Tarczyca bajkalska powoduje również redukcję nadmiernego ciśnienia i cholesterolu, ma też związki pomagające w leczeniu raka oraz chorób wątroby i nerek.
Tarczyca bajkalska – jakie działanie ma zioło długowieczności?
Tarczyca bajkalska – działanie przeciwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
Zawarte w tarczycy flawonidy działają w sposób hamujący w stosunku do wirusów Epstein-Barra, chłoniaka, grypy a nawet HIV. Ekstrakt z korzenia tarczycy działa silnie przeciwbakteryjnie, wobec bakterii gronkowca złocistego, pneumokoków, Escherichia coli, cholery czy tyfusu. Frakcja flawonidowa działa silnie przeciwgrzybiczo na drożdżaki, w tym na Candida albicans i inne patogeny atakujące płuca i oskrzela.
Tarczyca bajkalska – działanie przeciwmiażdżycowe i krążeniowe
Bajkalina i inne flawonidy zawarte w tarczycy bajkalskiej obniżają poziom wolnego cholesterolu podnosząc poziom dobrego cholesterolu HDL. Działają też przeciwzakrzepowo. Dodatkowo nalewka z bajkaliny obniża ciśnienie krwi, zwłaszcza w stanie nadciśnienia. |
Tarczyca bajkalska – działanie przeciwnowotworowe
Jedną z głównych przyczyn nowotworów są, tworzące się w organizmie, wolne rodniki. W walce z nimi doskonale sprawdzają się silne antyoksydanty, których w tarczycy bajkalskiej jest ponad 40. Bajkalina stosowana jest profilaktycznie w przypadkach raka płuc i chłoniaka. Działa też toksycznie na nowotworowe komórki białaczki. W medycynie chińskiej powszechnie stosowany jest w lekach przeciwnowotworowych. Jest też znakomitym środkiem stosowanym w stanach wyczerpania nerwowego, epilepsji czy bezsenności.
Tarczyca bajkalska i Tradycyjna Medycyna Chińska
W tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM) korzenie tarczycy bajkalskiej to roślina przywracająca w organizmie równowagę między Yin i Yang, co jest kluczową koncepcją zdrowia.
Tradycyjna medycyna Chińska uważa też, że smak jest jednym z najważniejszych wyznaczników działania pokarmów. Tarczyca jest gorzka, a gorzkie składniki mają działanie oczyszczające i podnoszą ludzką witalność. To dlatego tarczyca bajkalska nazywana jest ziołem długowieczności.
Tarczyca bajkalska – jak stosować
Najczęściej stosuje się ją jako napar z korzenia. Około 5 g rozdrobnionego korzenia zalewa się szklanką wody, gotuje przez kilka minut i odstawia na pół godziny. Taki odwar pije się do 2 razy dziennie.Tarczycę stosuje się również w postaci sproszkowanej albo w postaci nalewki, lecz najczęściej tarczyca stosowana jest jako gotowe kapsułki, zawierające samą bajkalinę. |
Zobacz także:
Usuwanie wirusów i bakterii zapperem Jana Taratajcio
Zapper służy do zwalczania zarówno pasożytów, jak grzybów i bakterii. Ta prosta i bezpieczna metoda stosowana jest od ponad 20 lat, jej opis jest tutaj: zapper
Źródła:
Photo by AndreyZharkikh on Foter.com / CC BY