Witamina B12 jest odpowiedzialna za wytwarzanie czerwonych ciałek krwi. Jej niedobór powoduje niedokrwistość i w efekcie pogarsza pracę mózgu. Odpowiednią dietą można radykalnie zwiększyć poziom witaminy B12 w organizmie.
Pierwsze objawy deficytu witaminy B12 w organizmie to otępienie, zmęczenie i rozdrażnienie. Przedłużający się niedobór tej witaminy może powodować jąkanie się, drętwienie nóg, przechodzące w trudności w chodzeniu, aż po stan głębokiej depresji.W Stanach Zjednoczonych aż 40% populacji ma niedobór witaminy B12 (źródło: The Journal of the American Medical Association).
Witamina B12 jest niezbędna nie tylko w tworzeniu składników krwi. Bierze też udział w syntezie DNA, tworzeniu powłok nerwowych oraz metabolizmie tłuszczów i węglowodanów.
![]() |
Witamina B12 występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dlatego na jej niedobory narażeni są wegetarianie i weganie, zatem powinni uzupełniać dietę suplementami (zobacz suplementy dla wegetarian >>tutaj).Najwięcej witaminy B12 jest w wątrobie i nerkach: wieprzowej, wołowej, cielęcej i drobiowej. Nieco mniej w czerwonym mięsie, rybach oraz w serach dojrzewających, wędlinach i w jajach. Niewielkie jej ilości znajdują się w mleku i przetworach mlecznych. |
Niedobór witaminy B12 w organizmie może też być spowodowany spożywaniem produktów utrudniających jej wchłanianie. Czego unikać? Cukru, słodyczy, słodzonych napojów gazowanych, potraw smażonych w olejach roślinnych i ziaren zbóż.