Atak EMP (ElectroMagnetic Pulse, czyli impuls elektromagnetyczny) polega na zdetonowaniu ładunku jądrowego wysoko w stratosferze – powyżej 10 km nad powierzchnią ziemi.
Uderzenie EMP może też być wywołane innymi rodzajami broni, ale może też powstać naturalnie – poprzez koronalny wyrzut plazmy ze słońca.
Tak wywołany impuls elektromagnetyczny indukuje wysokie napięcie w sieciach elektrycznych i urządzeniach elektronicznych trwale je niszcząc.
Przygotowując się do uderzenia EMP, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak przetrwać atak EMP.
Przygotuj swoją spiżarnię przetrwania
Twoja spiżarnia powinna zawierać produkty dobrze zakonserwowane, to znaczy zamknięte w puszkach, konserwach czy pojemnikach szklanych. Tak zabezpieczamy głównie mięsa, drób, ryby, niektóre warzywa i owoce.
Inna kategoria żywności przetrwania to produkty o przedłużonej trwałości, takie jak produkty pełnoziarniste, orzechy, fasola, rośliny strączkowe, zioła i przyprawy.
Kolejna kategoria żywności to niezbędne i podstawowe dodatki żywnościowe, takie jak olej, sól, ocet jabłkowy, miód czy soda oczyszczona.
Uprawiaj własne jedzenie
Wiele produktów żywnościowych, takich jak warzywa, owoce, zioła i przyprawy, możesz hodować w swoim ogródku (jeśli go masz) lub nawet w domu, czy na balkonie. Powinieneś mieć również zapas nasion, które będziesz mógł użyć w każdej chwili. Będą one cennym źródłem witamin i minerałów, niezbędnych do przetrwania.
![]() |
Zapewnij sobie zapasy wody
Sprawdź dokładne, czy w pobliżu twojego miejsca zamieszkania są naturalne źródła wody i jakiej są jakości. Zdobądź mapę swojej miejscowości, sprawdź i zaznacz na niej wszystkie źródła wody. Przygotuj sprzęt do oczyszczania wody – na rynku dostępnych jest wiele modeli ręcznych filtrów.
Rozpoznaj możliwość zbierania deszczówki i przygotuj odpowiednie do tego celu zbiorniki. Zabezpiecz odpowiedni zapas pitnej wody.
Przygotuj się do gotowania bez prądu i gazu
Przygotuj i sprawdź urządzenia umożliwiające gotowanie bez prądu i gazu: np. piecyki opalane drewnem czy np. kociołki. Przygotuj (jeśli masz taką możliwość) miejsce do gotowania na otwartym ogniu – bezpośrednio na ziemi lub na kamieniach.
Kup rowery dla siebie i swojej rodziny
Rower będzie najprawdopodobniej jedynym dostępnym tobie środkiem transportu. Warto też wydać niewielkie pieniądze na przyczepkę rowerową – na niej możesz przewieźć np. kilka pojemników z wodą.
Być może zadziałają również bardzo stare samochody – te z silnikiem diesla i bez elektroniki.
Zabezpiecz swój dom przed przepięciami sieci
Zabezpiecz swoją domową instalację elektryczną ochronnikami przepięciowymi.
Twoje urządzenia elektroniczne powinny dzięki temu przetrwać uderzenie EMP, który powoduje skoki napięcia.
Skompletuj ręczne narzędzia i urządzenia
Skompletuj ręczne urządzenia niezbędne do obróbki kuchennej, takie jak młynek do mielenia, maszynka do mielenia mięsa, otwieracze do puszek, tarki i podobne.
Przygotuj zestaw ręcznych narzędzi majsterkowicza: piły, wiertarki, siekiery, noże itp.
Przygotuj alternatywne źródła światła i zasilania
Podstawowe z nich to latarki zasilane energią słoneczną lub ładowane ręcznie.
Powinieneś mieć też duży zapas świec oraz zapałek, zapalniczek i wszelkich zapalarek. Warto wyposażyć się też w krzesiwo.
Przygotuj swoją klatkę Faradaya
![]() |
Klatka Faradaya to jest odpowiednio przygotowany pojemnik, który zabezpieczy twój sprzęt elektroniczny przed uszkodzeniem.Urządzenia elektroniczne, takie jak telefon lub radio należy najpierw zawinąć w kilka warstw (minimum 3) folii aluminiowej, naprzemiennie z folią plastikową.Następnie tak zabezpieczone urządzenia wkładamy do dużego metalowego pojemnika. Może on być wykonany z blachy stalowej lub innych stopów zawierających żelazo, nikiel lub miedź.Wnętrze pojemnika musi być wyłożone materiałem nieprzewodzącym prądu, takim jak tektura czy folia z tworzywa sztucznego.Szczegółowe zdjęcia znajdziesz na przykład tutaj: finalprepper.com |
Zdobądź alternatywny sprzęt komunikacyjny
Stare radio i dobra krótkofalówka z bateriami słonecznymi może być jedynym sposobem na nawiązanie łączności i zdobycie drogocennych informacji.
Powinieneś przechowywać je w swojej klatce Faradaya.
Zapisz cyfrowe kopie ważnych dokumentów
Nagraj wszystkie swoje cenne dokumenty i kopie ważnych nagrań na płytach CD i DVD. Umieść tą dokumentację w klatce Faradaya.
Stwórz swoją bibliotekę podręczników i poradników
Przygotuj swoją osobistą bibliotekę podręczników, książek, poradników przetrwania, map i innych tego typu materiałów w formie drukowanej, bo nie będziesz miał dostępu do internetu.
Pamiętaj: w przypadku ataku EMP większość ludzi nie będzie do niego przygotowana. Wielu z nich umrze z głodu lub z powodu braku pomocy medycznej. Powinieneś mieć zatem przygotowaną również swoją osobistą i rodzinną apteczkę.
Będziesz musiał przygotować się również do obrony, bowiem inni, nieprzygotowani ludzie, staną się dla ciebie zagrożeniem. Jest to jednak temat na osobny artykuł.
Źródła:
Zdjęcie klatki Faradaya: