Zalecenia żywieniowe, czyli tzw. piramida żywieniowa, promowana przez ostatnie 40 lat, doprowadziła miliony ludzi do ciężkich chorób. Przez dziesiątki lat wmawiano bowiem ludziom, że „zdrowe odżywianie” powinno być oparte na spożyciu dużej ilości węglowodanów.
Jednym ze sposobów na szerzenie tej teorii było rozpowszechnianie tzw. „piramidy żywieniowej”.
Całkiem niedawno wmawiano ludziom, że powinna ona wyglądać tak:
|
Na szczęście co 5 lat Amerykański Departament Zdrowia weryfikuje zalecenia żywieniowe dla Amerykanów. I pod naporem dietetyków, naukowców i lekarzy, po 40 latach obłędnej walki z tłuszczem i promowaniu diety o dużej zawartości węglowodanów, Amerykanie wrócili po rozum do głowy.
Nowe wytyczne dietetyczne, przygotowane przez amerykańskich naukowców kilka lat temu, wywróciły dotychczasowe poglądy na temat zdrowego odżywiania.
Nowa piramida żywieniowa jest dokładną odwrotnością poprzedniej i wygląda teraz tak:
![]() |
Poprzednie zalecenia by kalorie pochodzące z tłuszczów nie przekraczały 35% diety, a węglowodany stanowiły minimum 50% – 60%, wyrzucono na śmietnik.
Wprowadzenie ograniczenia spożycia tłuszczu nie ma podstaw w nauce i prowadzi do różnego rodzaju błędnych decyzji przemysłu i konsumentów.
Wynikało to z faktu, że tłuszcze nasycone (pochodzenia głównie zwierzęcego) uważano kiedyś za głównego winowajcę chorób serca. Jednak w ostatnich latach, stwierdzono, że tłuszcze nasycone są korzystne.
Badania wykazały też, że dieta o wysokiej zawartości węglowodanów, które miały zastąpić tłuszcz, zwiększa ryzyko zaburzeń metabolicznych, otyłości, a nawet chorób serca.
40 lat straszenia tłuszczem zrobiło swoje. Nadmierne spożycie węglowodanów, głównie w postaci cukrów prostych, doprowadziło do epidemii otyłości. Wywoływana taką dietą cukrzyca stała się chorobą powszechną również wśród dzieci. Nikt nie wie ilu ludzi przeniosło się na tamten świat z powodu chorób serca, wywołanych niewłaściwym, a promowanym przez tyle lat sposobem odżywiania.
Jak się odżywiać, by być zdrowym i szczupłym?
Podstawą naszej diety powinny być tłuszcze zwierzęce plus dużo warzyw. W takim kierunku idą nowe wytyczne żywieniowe poparte wiedzą naukową.
W raporcie opublikowanym kilka lat temu w Journal of American Medical Association (JAMA), naukowcy napisali tak:
Nie zaleca się ograniczenia spożycia tłuszczu w celu zapobiegania otyłości… Zdrowa dieta powinna zawierać produkty mleczne i mięsne, więcej warzyw, owoce, potrawy pełnoziarniste, owoce morza, rośliny strączkowe…
Należy unikać cukru, słodzonych pokarmów i napojów oraz potraw zawierających rafinowaną mąkę…