Na bóle głowy cierpi wielu ludzi bez względu na wiek i płeć, chociaż częściej dotyczy to kobiet. Przyczyny są różnego rodzaju: stres, bezsenność, choroby sezonowe, a w przypadku przewlekłych migren mogą one mieć podłoże genetyczne.
Jeśli cierpisz na przewlekłe bóle głowy i wahasz się przed przyjmowaniem środków chemicznych, dostępnych bez recepty, które często powodują negatywne skutki uboczne, sięgnij po środki naturalne.
Jest wiele naturalnych sposobów na bóle głowy, oto niektóre z nich:
Mięta pieprzowa
Już niewielka ilość olejku z mięty pieprzowej aplikowanego do nosa powoduje znaczną redukcję bólu głowy. Wystarczy, że stężenie olejku wyniesie 1,5 procent, a pozytywny efekt nastąpi już po 5 minutach.
Podstawowym składnikiem olejku z mięty pieprzowej jest mentol. To właśnie mentol działa przeciwbólowo. 10 procentowy roztwór mentolu nanoszony na czoło i skronie łagodzi ból głowy i skutecznie leczy migrenę.
Imbir
Imbir jest znany od tysięcy lat jako naturalny środek leczniczy, stosowany w przypadkach wielu chorób.
Znakomite właściwości przeciwbólowe imbir wykazuje w leczeniu przede wszystkim migren. Po spożyciu sproszkowanego imbiru w postaci np. naparu, ostre bóle migrenowe zanikają już po ok. 2 godzinach.
Jogurt naturalnyJogurt naturalny zawiera duże ilości witaminy B2 (ryboflawiny). Ryboflawina bierze udział w procesach utleniania i bierze udział w produkcji wielu substancji. Dzięki temu zmniejsza liczbę napadów migreny.Siemię lnianeSiemię lniane jest jednym z najlepszych roślinnych źródeł kwasu alfa-linolenowego omega-3.Zwiększenie dziennego spożycia kwasów tłuszczowych omega-3 korzystnie wpływa na zmniejszenie bólu głowy, a nawet może zapobiegać migrenom.KawaKofeina jest uważana za cenną i bezpieczną opcję łagodzenia bólów głowy.W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature w lipcu 2020 r. wyniki wykazały, że kofeina jest bezpieczna i skuteczna w leczeniu ostrej migreny, nawet w połączeniu ze środkami przeciwbólowymi. |
Wskazania dietetyczne w zwalczaniu bólu głowy
Badania wykazują, że bóle głowy i migreny związane są głównie z niedoborem magnezu, dlatego w tego typu schorzeniach wskazane jest spożywanie pokarmów zawierających duże ilości magnezu.
Przykładowo duże ilości magnezu zawierają zielone warzywa liściaste, zwłaszcza szpinak, orzechy, nasiona, gorzka czekolada.
Z drugiej strony należy unikać przetworzonej żywności zawierającej glutaminian sodu, azotany i azotyny.
Źródło:
naturalnews.com