Lecznicze właściwości pieprzu cayenne Skomentuj

Pieprz cayenne to pikantna przyprawa, należąca do rodziny papryk o ostrym smaku. Często jest mylony z mieszankami papryczek chili, które mają podobny, czerwony kolor. Pieprz cayenne wytwarzany jest z jednego rodzaju papryki cayenne i jest kilka razy ostrzejszy niż chili.

 

Pieprz cayenne z jednej strony znakomicie poprawia smak potraw, a jednocześnie oferuje wiele korzyści zdrowotnych. Swoje zdrowotne właściwości pieprz cayenne zawdzięcza dużej zawartości kapsaicyny.

 

Pieprz cayenne poprawia zdrowie serca

 

Aktywny składnik pieprzu cayenne, kapsaicyna, chroni serce i układ krążenia przed wolnymi rodnikami, poprawia przepływ krwi, reguluje ciśnienie krwi, spowalnia lub zatrzymuje krwawienia.

 

Pieprz cayenne może również zapobiegać udarom i łagodzi ból dusznicy bolesnej, przywracając przepływ krwi do serca.


 

Pieprz cayenne – inne korzyści zdrowotne

 

Pieprz cayenne pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Oczyszcza krew z toksyn, wzmacnia układ odporności i ma właściwości przeciwnowotworowe.

 

Zawiera wiele cennych witamin i minerałów, w tym jest źródłem dużej ilości witaminy C.

 

Pieprz cayenne można stosować jako klasyczną przyprawę do wielu dań, ale przy bólach głowy i przeziębieniach można ją zastosować jako „herbatę cayenne”. Wystarczy jedną łyżeczkę proszku cayenne rozpuścić w szklance ciepłej wody i popijać na ciepło.

 

 

Można też przygotować nalewkę cayenne. Przygotowuje się ją z papryki świeżej, sproszkowanej lub suszonej. Oprócz papryki należy przygotować słoik i wódkę.

W przypadku świeżej papryki napełnia się nią cały słoik. Jeśli jest to papryka suszona, napełnia się nią słoik do połowy, a jest to papryka sproszkowana wsypuje się do słoika dwie łyżki.

Paprykę zalewa się wódką do ok. 3/4 wysokości słoika, zakręca przykrywką i odstawia się do ciemnego i chłodnego miejsca na 5 tygodni, z tym, że co kilka dni należy wstrząsnąć słoikiem. Po tym czasie płyn odcedza się z papryki, a nalewkę się butelkuje.

 

   
>>ZOBACZ SKLEP>>

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *