Korzyści zdrowotne oliwy z oliwek Skomentuj

Oliwa z oliwek to znakomity olej do smażenia, zawierający wiele zdrowych tłuszczów. Oliwa daje wiele korzyści zdrowotnych, takich jak ochrona przed chorobami serca, czy poprawa pracy jelit.

Istnieją różne rodzaje oliwy z oliwek, ale wszystkie są wytwarzane w procesie mielenia i drylowanie oliwek w celu wydobycia z nich oliwy. Gotowy produkt zawiera kombinację korzystnych związków, takich jak kwasy tłuszczowe, polifenole i witamina E.

 

Oto kilka najważniejszych, popartych naukowo, korzyści zdrowotnych jakie daje oliwa z oliwek:

 

Oliwa z oliwek zawiera silne związki przeciwzapalne

 

Oliwa z oliwek zawiera związki, takie jak polifenole i octany, które hamują procesy zapalne.

Dane z przeglądu 30 badań opublikowanych w 2015 roku w czasopiśmie Nutrients  ujawniły, że codzienne spożywanie oliwy z oliwek w dawkach od jednego miligrama do 50 mg znacznie obniżyło poziom markerów zapalnych białka C-reaktywnego i interleukiny-6, w porównaniu z leczeniem kontrolnym.


Oliwa z oliwek chroni przed miażdżycą

 

Oliwa z oliwek zawiera związki przeciwzapalne i przeciwutleniające, które pomagają zwalczać miażdżycę tętnic i gromadzenie się płytek miażdżycowych w tętnicach.

 

Dodatkowo minimalizują one stres oksydacyjny i poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Hamują procesy zapalne występujące w organizmie, które odgrywają dużą rolę w rozwoju i postępie miażdżycy.

 

Według artykułu z 2021 roku opublikowanego w czasopiśmie Stroke, osoby z chorobami serca, które przez siedem lat stosowały dietę śródziemnomorską bogatą w oliwę z oliwek, miały mniejszy postęp miażdżycy w porównaniu z osobami na diecie niskotłuszczowej.


Oliwa z oliwek pomaga obniżyć ryzyko chorób serca

Dane naukowe sugerują, że diety bogate w oliwę z oliwek mogą również pomóc w zwiększeniu poziomu cholesterolu HDL i obniżeniu wysokiego ciśnienia krwi. Właśnie dlatego spożywanie oliwy z oliwek często wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca.

 

Dane z badania przeprowadzonego w 2021 r. w The Journal of the American College of Cardiology ujawniły, że dorośli Amerykanie, którzy spożywali więcej niż siedem gramów pół łyżki stołowej oliwy z oliwek dziennie, mieli o 14 procent mniejsze ryzyko chorób serca w porównaniu z tymi, którzy tego nie robili. t spożywać oliwę z oliwek.

 

Oliwa z oliwek korzystnie wpływa na zdrowie jelit

Utrzymanie zdrowej równowagi bakterii w przewodzie pokarmowym ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia i zdrowia.

 

Według badań stosowanie oliwy z oliwek może pomóc zredukować bakterie chorobotwórcze i stymulować wzrost bakterii ochronnych, zwiększając poziom pożytecznych bakterii kwasu mlekowego.

 

Jakie jeszcze korzyści daje oliwa z oliwek?

 

  • wspiera zdrowie mózgu

  • zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2

  • poprawia zdrowie skóry i włosów

  • jest znakomitym źródłem witaminy E

  • pomaga w leczeniu małych ran i oparzeń

Jeśli nie masz pewności, jak wybrać wysokiej jakości oliwę z oliwek, eksperci zalecają kupowanie ekologicznej, tłoczonej na zimno oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.

 

Źródło:

superfoods.news

>>ZOBACZ SKLEP>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *