Grzyb Candida albikans dopada coraz większą ilość ludzi. Sygnałem, że mamy problem z przerostem grzyba Candida, mogą być stany zapalne, bóle w jamie brzusznej, długotrwałe zmęczenie, wzdęcia, zaparcia i biegunka. To niestety tylko początek, bowiem dalej może być dużo gorzej.
Sama obecność Candida w przewodzie pokarmowym jest stanem prawidłowym. Natomiast niebezpieczny jest jego nadmierny wzrost, czyli kandydoza.
Nieleczona kandydoza może prowadzić do poważnych schorzeń: problemów z oddychaniem, stanami astmatycznymi, problemami skórnymi czy też np. z tarczycą.
Na szczęście możemy sobie z tą sytuacją poradzić sięgając po odpowiednie preparaty ziołowe. Ale jednocześnie musimy radykalnie zmienić dietę i wzmocnić odporność organizmu. Nie wystarczą jednak same zioła lub sama zmiana diety. Obydwa czynniki należy zastosować jednocześnie.
Czym żywi się Candida, czyli co usunąć z talerza?
![]() |
Grzyb Candida żywi się przede wszystkim cukrami prostymi. Czyli do wyeliminowania są przede wszystkim wszelkie słodycze i wyroby z mąki pszennej – pieczywo, bułki, makarony, pierogi itp.Ponadto ważne jest, aby w pierwszym okresie walki z grzybem Candida ograniczyć spożycie skrobi, więc głównie ziemniaków i białego ryżu.Należy unikać żywności przetworzonej, zawierającej sztuczne aromaty, barwniki, konserwanty i tłuszcze trans.Wykluczone są również takie produkty jak: sosy, musztarda, ketchup, wędliny, ser żółty, sery pleśniowe, produkty mleczne pasteryzowane (jogurty, mleko, sery twarogowe), kolorowe napoje, czarna herbata i kawa, soki i owoce z wyjątkiem cytryny i grejpfrutów oraz produkty zawierające drożdże (np. piwo). |
Co można jeść przy zakażeniu grzybem Candida?
Dieta powinna składać się w 80% z surowych i świeżych produktów z przewagą warzyw i niewielką ilością owoców. A oto lista pokarmów dozwolonych:
![]() |
|
Przyprawy też mają silne właściwości przeciwgrzybicze, zatem warto do posiłków dodawać:
-
Tymianek
-
Kurkumę
-
Goździk
-
Pieprz cayenne
-
Cynamon
Probiotyki i prebiotyki, czyli czego nie lubi Candida
Najczęstszą przyczyną przerostu grzyba Candida jest fatalna jakość skażonej chemicznie żywności, stres oraz antybiotykoterapia. Powodują one zniszczenie flory bakteryjnej jelit, którą trudno potem odbudować.
|
Dlatego musimy naszą dietę uzupełnić o probiotyki i prebiotyki.Probiotyki są to produkty spożywcze zawierające hodowle żywych, korzystnych bakterii. W zdrowym organizmie występują w mikroflorze przewodu pokarmowego i nie tylko ułatwiają trawienie, ale też decydują o wchłanianiu witamin i minerałów.Najlepszym źródłem probiotyków są fermentowane produkty mleczne: jogurty, kefiry czy maślanka oraz kiszonki: kapusta kiszona, ogórki kiszone.
|
Natomiast prebiotyki to pokarmy nie podlegające trawieniu (zawierające na przykład błonnik), ale stwarzające doskonałe warunki do rozwoju korzystnych bakterii jelitowych. Najlepszym ich źródłem jest surowy korzeń cykorii, fasola, szparagi, czosnek, por, cebula i mniszek (suchy korzeń i liście).
Oto pokarmy, które mają jednocześnie właściwości przeciwgrzybicze lub probiotyczne, a powinny znaleźć się w diecie przeciw Candida:
-
Czosnek
-
Oregano
-
Cebula
-
Por
-
Orzech kokosowy
-
Brukiew
-
Rzepa
-
Oliwa z oliwek
-
Cytryny i limonki
-
Nasiona dyni
-
Brokuły
-
Brukselka
-
Rukola
-
Rukiew wodna
-
Kapusta kiszona
-
Zielone jabłka
Najlepsze zioła na grzyba Candida
![]() |
Każdą kurację ziołową należy prowadzić pod okiem lekarza, ponieważ zioła też można przedawkować. Niektóre z ziół mają bardzo silne działanie (np. piołun) i jak każda substancja w zbyt dużych dawkach mogą być trujące.Poniższa lista jest więc tylko wskazówką, która ma pokazać czego możemy szukać, oto ona: |
-
Olej Oregano (lebiodka pospolita – zawiera kwas kaprylowy)
-
Czarny orzech włoski
-
Pau d’Arco (La Pacho)
-
Jeżówka (Echinacea)
-
Piołun
-
Vicacora (koci pazur)
-
Wyciąg z pestek grejpfruta
-
Propolis
-
Berberyna
-
Ekstrakt z liści oliwki
-
Olejek z drzewa herbacianego
-
Aloes
Zobacz także:
>>Usuwanie grzybów zapperem Jana Taratajcio<<